Wspólnoty

Przy Kościele Akademickim spotykają się także rozmaite wspólnoty, które oferują jakąś formację, spotkania i także możliwość poznania ludzi starających się świadomie żyć swoją wiarą. Przedstawione poniżej wspólnoty zawsze są otwarte na nowe osoby i zapraszają, aby dołączyć do ich grona:

1. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – to osoby skupione wokół duchowości ignacjańskiej i starające się czerpać z drogi „Ćwiczeń Duchowych” św. Ignacego Loyoli. Będąc mocno zaangażowanymi w życie w świecie, staramy się „aby wszystkie nasze decyzje, myśli i czyny były w sposób czysty skierowane ku służbie i chwale Boskiego Majestatu” (CD 46). Spotkania odbywają się regularnie w mniejszych grupach i te wspólnoty tworzą razem tzw. „Wspólnotę lokalną”. Życie wspólnoty lokalnej koncentruje się wokół comiesięcznych Eucharystii, a podczas systematycznych spotkań wspólnotowych staramy się pomagać sobie nawzajem w rozpoznawaniu i realizowaniu naszego powołania i wspierać się w wypełnianiu naszych życiowych misji. Najłatwiej spotkać nas na medytacji ignacjańskiej przed Najświętszym Sakramentem w kościele, w każdy pierwszy piątek miesiąca ok. godz. 19:45, Więcej informacji pod adresem: Wspólnota Życia Chrześcijańskiego Toruń (wzch.org.pl)

            Koordynator lokalny: Katarzyna Bielska, [email protected]
            Asystent wspólnoty lokalnej: – o. Lesław Ptak SJ, [email protected]

2. Apostolstwo Modlitwy – jest stowarzyszeniem religijnym w Kościele katolickim. Jego charyzmat, wyraża hasło: modlić się i służyć. Wyrosło ono na gruncie Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli. Święty, zafascynowany osobą Jezusa chciał służyć pod Jego sztandarem i pomagać ludziom w ich drodze wiary. Stąd bierze się głęboka więź z Chrystusem cechująca członków AM. Oddają oni hołd Miłości, której znakiem i symbolem jest Boskie Serce. Celem AM jest formowanie w szkole Eucharystii chrześcijan, oddanych Sercu Jezusa poprzez codzienne ofiarowanie siebie i modlitwę w intencjach wyznaczanych na każdy miesiąc przez Ojca Świętego. W ten sposób członkowie włączają się w powszechną misję ewangelizacyjną Kościoła. Kierunek apostolskiej działalności wyznaczają statuty AM i miesięcznik Posłaniec Serca Jezusowego. Spotkania odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy o godz. 8.00 w Domku DA.

       Asystent wspólnoty lokalnej: o. Tadeusz Domeracki SJ, [email protected]

3. Droga Kontemplacji – modlitwa Milczącej Miłości to synonimy drogi modlitwy zmierzającej do prostoty serca, do ogołocenia podobnemu temu, które ofiarował nam sam Jezus Chrystus. Podążać drogą Miłości, wstać z miłującym sercem do służby innym – oto cel naszej praktyki. Praktykujemy kontemplację chrześcijańską, a więc Modlitwę Jezusową. Spotkania odbywają się w czwartki o godz. 19.00 w pomieszczeniach Domu Zakonnego Jezuitów (ul. Piekary 24) – wejście z tyłu kościoła, od strony zakrystii.

            Koordynator wspólnoty: Tomasz Wojewoda, [email protected] tel. 664 618 196
            Opiekun duchowy: o. Lesław Ptak SJ, [email protected]

4. Chór Kościoła Akademickiego – przy naszym kościele powstał w tym roku nowy chór, którego spotkania odbywają się w czwartki o godz. 17.30 oraz soboty o godz. 16.00 w Domku DA (ul. Piekary 24). Z czasem będziemy śpiewali na Mszach, uroczystościach w naszym kościele. Jeśli chcesz wielbić Boga śpiewem i rozwijać swoje talenty, to zawsze zapraszamy do nas. Masz pytanie, chcesz poznać aktualne terminy prób, to napisz do nas:

             Koordynator: p. Anna Łęcka, [email protected]
             Opiekun duchowy: o. Lesław Ptak SJ, [email protected]

5. Liturgiczna Służba Ołtarza – to grupa chłopców z gimnazjum, liceum i także studentów, którzy pragną służyć Bogu w naszym kościele jako ministranci i lektorzy. Gromadzą się także na spotkaniach formacyjnych i starają się też tworzyć grupę przyjaciół. Szczególnie wspierają jezuitów przy różnych uroczystościach i dbają o piękno liturgii w naszym kościele.

              Opiekun duchowy: o. Zbigniew Jałbrzykowski SJ, [email protected]

6. Duszpasterstwo Osób Pomagających Innymraz w miesiącu spotykamy się w gronie psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, pedagogów i pracowników socjalnych, którzy pragną dzielić się wzajemnie wiedzą, doświadczeniami i także pogłębiać swoją wiarę.  Spotkanie odbywają się w salce w Domu Zakonnym Jezuitów (ul. Piekary 24). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy z opiekunem duchowym tej grupy.

              Opiekun duchowy: o. Zbigniew Jałbrzykowski SJ, [email protected]

7. Grupa wsparcia dla kobiet ADZ (Anonimowe w Dysfunkcyjnych Związkach) – w poniedziałek o godz. 17.00. Spotkania odbywają się w salce pod Domem Zakonnym (ul. Piekary 24) – wejście z tyłu kościoła, od strony zakrystii.
Jeżeli doświadczasz trudności w relacjach z najbliższymi i czujesz się z tym osamotniona lub doświadczasz jakiegokolwiek innego cierpienia i chcesz wraz z innymi uczyć się, jak to zmienić, jak żyć szczęśliwie swoim WŁASNYM życiem to zapraszamy Ciebie do naszej grupy. Spotkania są bezpłatne, grupa jest anonimowa, nie trzeba się zapisywać, można po prostu przyjść.

         Koordynator grupy: Elżbieta Magdalena Jurzysta, tel. 884 887 116, [email protected]
         Opiekun: – o. Lesław Ptak SJ, [email protected]

8. Grupa wsparcia dla kobiet i dla mężczyzn „Zielone Światło” (SLAA) – spotyka się we wtorki i piątki, o godz. 17.30 w salce pod Domem Zakonnym (ul. Piekary 24), wejście z tyłu kościoła od strony zakrystii.
Ta grupa stanowi część ruchu „Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości” i jest ukierunkowana na Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji zaczerpniętych z programu Anonimowych Alkoholików. Ze wsparcia tej grupy mogą skorzystać zarówno ci, którzy cierpią z powodu kompulsywnej potrzeby seksu, jak też ci, którzy desperacko przywiązują się do jednej osoby. A ich różne zachowania i kontakty z ludźmi doprowadziły do pogłębiającej się destrukcji we wszystkich obszarach życia.
Jesteśmy otwarci dla każdego uzależnionego od seksu i miłości, który chce coś dla siebie zrobić. Wspólnie uczymy się i poznajemy naszą chorobę. W gronie członków SLAA panuje szczególny duch zrozumienia i wyczulenia na osobiste warianty choroby. Z naszych spotkań czerpiemy nie tylko wiedzę na temat naszej choroby, ale także siłę i wiarę, które są nam niezbędne by wytrwać w trzeźwości.

           Telefon kontaktowy: 504650078
           Koordynator grupy: Anita – mail: [email protected]
           Opiekun: – o. Lesław Ptak SJ, [email protected]

9. Grupa „Powołani do małżeństwa” – spotyka się raz w miesiącu na niedzielnej Eucharystii o godz. 12.00 i następnie na spotkaniu w Domku DA. Ta grupa wspiera we wzrastaniu osoby stanu wolnego, które chciałby zawrzeć małżeństwo. Jest także okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Zawsze można do nas dołączyć.

Najbliższe terminy Mszy św. oraz spotkań w 2024 roku: 11 luty, 10 marca, 14 kwietnia, 12 maja, 16 czerwca, 8 września, 6 października, 17 listopada 8 grudnia.

            Koordynator grupy: Agata Rejmak e-mail: [email protected]
            Opiekun: – o. Lesław Ptak SJ, [email protected]