
MAJOWE
Przejeżdżając w maju w porach popołudniowych obok kapliczek lub przydrożnych figur, często możemy zobaczyć grupę modlących się wiernych, którzy wyśpiewują Matce Bożej pieśni ku Jej czci i wychwalają ją różnymi tytułami i przymiotami. Taki widok wpisał się już na stałe w krajobraz polskich miast i wsi, a nabożeństwa majowe w cykl roku liturgicznego.
Korzenie tego nabożeństwa sięgają początków V wieku, kiedy na Wschodzie zaczęto śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej. Na zachodzie zaczęto gromadzić się pod figurami Najświętszej Matki znacznie później, bo na przełomie XIII/XIV wieku. Ojcem nabożeństw majowych w formie zbliżonej do tej, którą znamy dzisiaj, jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku włoski jezuita Ojciec Ansolani. Gromadził on wiernych w kaplicy królewskiej na koncertach poświęconych Maryi, a na końcu błogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem. W 1859 roku papież Pius IX zatwierdził obecnie istniejącą formę nabożeństwa, która składa się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Oddajmy się pod opiekę Matki Najświętszej w tym szczególnie poświęconym Jej miesiącu. W naszym kościele zapraszamy codziennie, przez cały maj na godz. 18.30, gdzie jak od wieków będziemy modlić się o wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, adorując Pana Jezusa.