Zmarł O. Stanisław Wytrążek SJ

Zmarł O. Stanisław Wytrążek SJ

W nocy z soboty na niedzielę 9/10 stycznia zmarł nagle w naszym Domu Zakonnym w Toruniu o. Stanisław Wytrążek SJ. Odszedł do Pana w 67. roku życia, 48. roku powołania zakonnego i 40. roku kapłaństwa.

Pogrzeb o. Stanisława jest zaplanowany na sobotę, 16 stycznia o godz. 12.00 w naszym kościele – Msza św., a później obrzędy pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu – grobowiec jezuitów. Przed Mszą św. o godz. 11.30 odmówimy także różaniec za śp. O. Stanisława.

Poniżej notka biograficzna:

Ojciec Stanisław Wytrążek SJ urodził się 19 kwietnia 1954 roku w Bydgoszczy jako syn Leona i Marty z domu Szczygieł, najmłodszy z czworga rodzeństwa. W latach 1961-1969 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 w Bydgoszczy, a następnie uczył się II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, gdzie w roku 1973 uzyskał świadectwo dojrzałości. Przez lata szkolne był ministrantem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu dnia 1 września 1973 roku i pierwsze swoje śluby zakonne złożył na ręce o. Stefana Miecznikowskiego SJ dnia 7 września 1975. Po studiach filozoficznych w Krakowie (1975-1977), rocznej praktyce w Radomiu (tzw. magisterce) oraz studiach teologicznych w Warszawie (1978-1981) został skierowany na trzyletnie studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Dnia 3 lipca 1984 uzyskał stopień magistra prawa kanonicznego z wynikiem bardzo dobrym i zgłosił się na studia doktoranckie.

W latach 1984-1986 był duszpasterzem akademickim i nauczycielem religii w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie odbywał trzecią probację w San Francisco wraz z jezuitami z Afryki, Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy. Tam wśród różnych prób, doświadczył pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, która miała duży wpływ na jego otwartość względem ludzi potrzebujących.

Po powrocie do Polski w 1987 roku pełnił przez trzy lata funkcję socjusza mistrza nowicjatu w Gdyni oraz przygotowywał pracę doktorską z prawa kanonicznego. Swoją profesję zakonną złożył w Gdyni na ręce o. Władysława Janczaka SJ dnia 22 kwietnia 1989 roku. Niedługo potem, w roku 1990 został mianowany Ekonomem Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, a w roku 1997, po ukończeniu pracy w Kurii Prowincji, został wysłany na placówkę do Londynu, gdzie przez cztery lata pracował z londyńską Polonią. W latach 2001-2010 posługiwał w Radomiu, a od 2010 roku podejmował różne posługi przy jezuickiej placówce w Toruniu (duszpasterz, spowiednik, minister i ekonom domu, wice superior, rektor kościoła) oraz służył lokalnemu Kościołowi jako Sędzia w Sądzie Biskupim.

Ojciec Stanisław pełniąc funkcję Ekonoma Prowincji był także rewizorem zarządzania sprawami doczesnymi w domach, wspólnotach i dziełach apostolskich Prowincji. Troska o sprawy doczesne Towarzystwa Jezusowego, której nie brakowało ducha poświęcenia, nigdy nie przesłaniała mu troski o sprawy duchowe i nie przeszkadzała mu w miłowania ubóstwa. Był jezuitą kompetentnym i skromnym, nigdy się nie narzucał, a zawsze był otwarty na potrzeby innych i szczególnie lubiany przez dzieci.