STREFA MOCY - FOTORELACJA

STREFA MOCY – FOTORELACJA

W ramach uroczystości odpustowych związanych z Zesłaniem Ducha Świętego, świętem patronalnym naszego kościoła. Od 3 do 5 czerwca spędziliśmy w towarzystwie zespołu ewangelizacyjnego Strefa Mocy, który w godz. od 18.00 do 22.00 poprowadził na Rynku Nowomiejskim „Rekolekcje z mocą i pasją”.

Słoneczna, letnia aura towarzyszyła organizatorom i uczestnikom trzydniowych rekolekcji na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Ale to nie z racji słonecznej energii, ale żywego świadectwa wiary zespołu ewangelizacyjnego Strefa Mocy, pierwszy czerwcowy weekend był okazją zaczerpnięcia od nowa lub na nowo siły i darów Ducha Świętego.

Wydarzenie zainaugurował i gości powitali: prezydent Torunia Michał Zaleski, biskup toruński Wiesław Śmigiel a honory gospodarzy pełnił superior i rektor Kościoła Akademickiego pw. Ducha Świętego o. Lesław Ptak SJ.

Strefa Mocy zrodziła się z pragnienia Witka Wilka, człowieka ogarniętego pasją głoszenia Ewangelii, do którego zaprosił żonę Sylwię, znajomych i …nieznajomych, tworząc obecnie prawie 50-osobowy zespół. Dlatego też, w wielu miejscach w Polsce głoszą „Rekolekcje z mocą i pasją”. W Toruniu wystąpili, m.in.: ks. Jakub Bartczak, Mateusz Otremba z zespołem Mate.O, Kuba Anatom Nowak oraz 12 kamieni. Występy muzyczne, poza potężnym ładunkiem hip-hopowych beatów, nasycone były wdzięcznością i uwielbieniem Boga. Podobnie świadectwa rodzin i pojedynczych osób, traktujące o trudnych doświadczeniach, toksycznych relacjach czy uzależnieniach. Dzisiaj, z perspektywy czasu, są przekonani, że w najbardziej kryzysowych momentach, punktach zwrotnych, przez ludzi, ich modlitwę lub „przypadkowe” spotkanie, Bóg odmieniał ich życie. „Pamiętasz? Tamtego dnia miałem nie żyć, a tu się życie zaczęło od nowa” – to słowa Kuby Anatoma Nowaka. Wartość życia sakramentalnego, osobistego spotkania z Jezusem w modlitwie, rozważania Słowa Bożego, codzienności to najczęściej wymieniane owoce ich nawrócenia.

Wśród zasłuchanych lub roztańczonych ludzi, dyskretnie, niejako na uboczu, posługiwali duszpasterze akademiccy z kościoła oo. Jezuitów w Toruniu. Służyli rozmową, sakramentem pokuty i pojednania. Niecodziennym widokiem była wspólna modlitwa na zakończenie rekolekcji i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem niesionym w monstrancji przez o. Lesława Ptaka SJ po Rynku Nowomiejskim. Zaledwie kilka godzin wcześniej w Kościele Akademickim miały miejsce uroczystości odpustowe w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, podczas których poświęcono ikonę Matki Bożej niosącej Ducha Świętego – Pneumatofory. Jej pochodzenie, znaczenie, wyraz oraz duchowość nakreślił o. Grzegorz Dobroczyński SJ, głoszący tego dnia homilie. Ikona pozostanie w świątyni a jej kontemplacja niech będzie stałym elementem naszej zadumy, refleksji i nawrócenia.

Monika Dejneko-Białkowska

Poniżej zamieszczamy fotorelację z wydarzenia.