
Koncert Zespołu Jerycho
Zapraszamy w Wielki Poniedziałek, 14 kwietnia 2025 roku na godzinę 20.00 na „Golgotę” w wykonaniu zespołu Jerycho.
JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria, Irlandia).
W 2014 roku dla Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu zespół przygotował program „Missa Polonica AD 1475”, który pokazał bogactwo muzyczne polskiego późnego średniowiecza, a przede wszystkim rekonstrukcję stylu „cantus planus multiplex”, czyli praktyki śpiewania chorału na głosy.
W roku 2015 zespół przygotował program „Laudario Polonico” przedstawiający dziedzictwo laudy franciszkańskiej w Polsce. Zapis tego koncertu został wydany na płycie CD (wyd. Mikroklimat 2016).
Dla wydawnictwa “Musica Iagiellonica” zespół zrealizował nagranie “Historia Sancti Stanislai” – obszernych fragmentów oficjum rymowanego “Dies adest celebris” o św. Stanisławie, a także mszy i oficjum o św. Janie Jałmużniku z wawelskiego rękopisu z 1503 roku. Oba materiały ukazały się w serii MECCA (Musica in Ecclesia Cathedrali Cracoviensi Audita) – tom 2 i 4.
W 2016 roku zespół uczestniczył w rozpoczęciu obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski 10 kwietnia w Pradze – śpiewał podczas mszy świętej w Bazylice św. Jerzego i dał tam koncert – przedstawił m.in. wielkanocne motety z kancjonału Jana Franusa.
W 2016 roku w związku z 1050 z rocznicą Chrztu Polski zespół wziął udział w projekcie badawczym z dr. hab Jakubem Kubieńcem (UJ) i Marcelem Pérès’em (Ensemble Organum), którego zwieńczeniem był koncert “Chrzest Mieszka – księcia polskiego” – 10 listopada w katedrze płockiej.
W roku 2017 zespół dokonał nagrania programu “Chrzest Mieszka”, nad którym kierownictwo artystyczne objął Marcel Pérès. W 2019 roku materiał ten został wydany na płycie CD pod tytułem “966” (wyd. Ars Sonora).
W 2018 roku ukazała się płyta “Surgit Leo fortis” z późnośredniowiecznym repertuarem wielkanocnym (wyd. Ars Sonora). Na 100-lecie odzyskania niepodległości zespół przygotował album “Bogarodzica” (wyd. Fundacja InCanto), który miał premierę 11 listopada 2018 roku. Oba albumy zostały “płytami numeru” czasopisma Ruch Muzyczny (1/2019).
W roku 2018 zespół zainaugurował festiwal Musica Divina w Krakowie, wystąpił też na festiwalu Banchetto Musicale w Wilnie.
W 2019 roku zespół wydał płytę “Golgotha” (wyd. Fundacja InCanto) ze śpiewami na Wielki Post, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnych Jutrzni na Wielki Piatek. W tym samym roku zespół wystąpił na prestiżowym festiwalu muzyki dawnej “Trigonale” (Austria).
Od 2019 roku zespół bierze udział w dużych projektach wokalno-instrumentalnych (z towarzyszeniem sekcji continuo), takich jak: „Bogarodzica – continuum continuo” (Godzinki o Niepokalanym Poczęci NMP z hymnami Diomedesa Cato i Franciszka Liliusa), “Vesperae Resurrectionis 1620-2020” (praktyka falso-bordone oraz contrapunctus fractus z rękopisów jezuickich), “Beatitudines, czyli staropolski przepis na szczęście” (kontrafaktury z kancjonałów protestanckich).
Z okazji 500 rocznicy śmierci Josquina des Pres, 27 sierpnia 2021 roku, zespół JERYCHO wykonał program “De Consolatione Polyphoniae” (O pocieszeniu przez polifonię), podczas którego zaprezentował mszę Josquina “Mater Patris” przystosowaną do użytku Kolegium Rorantystów przez Krzysztofa Borka (ok. 1552 roku) jako “Missa Mater Matris”. Zabrzmiały też inne kompozycje Josquina – np. “Inviolata” i motety mszalne (Vultum tuum, Ora pro nobis).
W 2021 roku zespół JERYCHO wraz z Ensemble Morgaine i GSz Ansamblis przygotował program “Oratio Dominica”, czyli dzieła wszystkie Cypriana Bazylika w formie koncertowej. Koncert był prezentowany zarówno polskiej (4 koncerty), jak i litewskiej publiczności (6 koncertów).
W 2023 roku zespół przygotował program “Siedem Gwiazd Mikołaja”, w którym przedstawił swoją wizję odczytania dzieł Mikołaja z Radomia. Premiera miała miejsce na Festiwalu “Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Materiał zostanie wydany na płycie CD w roku 2025.
W listopadzie 2023 roku miała miejsce premiera CD “Cyprian z Sieradza – dzieła wszystkie”, którą zespół nagrał z udziałem Henryka Kasperczaka, Justyny Rekść-Raubo, Jana Kiernickiego i Przemysława Pogockiego. Patronat nad wydawnictwem objął Łódzki Dom Kultury.
W 2023 roku z okazji 10-lecia istnienia zespołu odbył się jubileuszowy koncert “Sztuka średniowiecznej polifonii” w Filharmonii Łódzkiej. Równocześnie miała miejsce premiera płyty “Cyprian Bazylik. Opera Omnia”. Album ten rozpoczął współpracę z wytwórnią DUX.
W 2024 roku jako finał festiwalu Misteria Paschalia w katedrze na Wawelu odbyła się premiera płyty “Josquin in Poland”. Koncert był transmitowany na żywo przez II program Polskiego Radia.
Zespół stopniowo powiększa grupę słuchaczy i odbiorców. JERYCHO jest obserwowane na portalu Facebook przez ponad 11 tysięcy osób. Kanał JERYCHO na YouTube przekroczył w 2023 roku 1,5 miliona wyświetleń.
**
BARTOSZ IZBICKI (ur. 1975) w 1999 ukończył muzykologię kościelną w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie. W 1996 roku uczestniczył w kursie chorału gregoriańskiego pod kierunkiem M. Pérès’a w Royaumont. W 2006 roku obronił doktorat. W latach 2007-2020 współpracował z Instytutem Sztuki PAN – był inicjatorem portalu “Cantus Planus in Polonia”. Napisał też kilka pionierskich artykułów o tradycji chorału gregoriańskiego na ziemiach polskich w XIX wieku.
Od 2002 roku pracuje jako organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie (miejsce chrztu F. Chopina). W 2013 roku założył zespół JERYCHO, z którym urzeczywistnia swoją wizję muzyki dawnej – zakorzenioną w tradycji i jednocześnie atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy.